Sekrety gry na harmonijce ustnej

Kurs Dawida Wydry może być bardzo pomocny dla pragnących grać na harmonijce. Jest prosty, zrozumiały i skuteczny. Polecam!

Sławek Wierzcholski, Nocna Zmiana Bluesa

4. Podstawy gry (strona 3)

Na koniec proste ćwiczenie:

4 (4) 5 (5) 6 (6) (7)  7   7 (7)  (6) 6 (5) 5 (4) 4

Początki zazwyczaj są trudne. Nie zniechęcaj się za szybko. Powyższe porady wydają się oczywiste, jednak aby przyniosły efekty, potrzebne są lata ćwiczeń. Poza tym: nic na siłę! Czasem warto zrobić sobie przerwę lub odłożyć dalszą naukę na następny dzień. Często, po dłuższych ćwiczeniach, zdenerwowani, dmuchamy w harmonijkę z całej siły myśląc, że to przyniesie jakieś rezultaty. Jak już wspominałem, takie traktowanie harmonijki drastycznie skraca jej żywotność. To pierwszy etap nauki gry. Kiedy go opanujesz, możesz przejść do dalszej części.

Ok, pierwsze koty za płoty. Teraz musisz oswoić się ze swoim instrumentem. Staraj się zapamiętywać dźwięki, które grasz i ruchy, które wykonujesz. Oczywiście nie zawsze kolejne dźwięki, które zagrasz, będą odpowiadały sąsiednim kanałom. Jeśli potrafisz wydobywać czyste, pojedyncze dźwięki, kolejną rzeczą, której się nauczysz, będzie umiejętność przeskakiwania pomiędzy kanałami. Proponuję na początek proste ćwiczenie:

(2) 6 (4) (5) 6

Należy zacząć bardzo powoli, stopniowo zwiększając tempo. Pamiętaj o rytmice! Najlepiej zacznij z metronomem, lub w ostateczności przytupuj do rytmu. Po opanowaniu tego ćwiczenia możesz wymyślać własne, adekwatne do Twoich umiejętności.

Do powyższych przykładów dołączyłem tabulatury, jednak tylko po to, aby zaoszczędzić Twój cenny czas. Następnym krokiem będzie nauka gry prostych melodii. Oczywiście ze słuchu! To istotna sprawa. Musisz nauczyć się dźwięków Twojego instrumentu, aby móc grać swobodnie. Zaproponuję 4 proste melodie, które zapewne znasz. Dla ułatwienia podając kilka początkowych dźwięków:

  • Wlazł kotek na płotek - 6 5 5 (5) (4) (4)
  • Sto lat - 6 5 6 5 6 (6) 6 (5)
  • Pojedziemy na łów - 4 (4) 5 (5) 6 5
  • Przybieżeli do Betlejem - 4 (3) 4 (4) 5 (4)

W kolejnym rozdziale poznasz techniki gry i efekty, które pozwolą dodać do Twojej gry nieco stylu i urozmaicić brzmienie utworów.

« wstecz1 2 3 dalej »
Wybierz dział: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10